Zásady měření TK

Tlakoměry OMRON

Tlakoměry CA-MI

Tlakoměry TENSOVAL

Tlakoměry KAWE

Pažní tlakoměry

Zápěstní tlakoměryHlavní partner projektu

Vysoký krevní tlak, hypertenze

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je jednou z nejčastějších příčin invalidity a úmrtí. Velký problém je, že mnozí lidé o svoji nemoci nevědí, neboť objektivní potíže se začnou vyskytovat teprve až v pokročilém stádiu. Tyto potíže mohou být již životu nebezpečné, jako např. srdeční infarkt, selhání ledvin nebo mozková mrtvice. Proto je důležitá pravidelná kontrola (TK) tlaku krve.

Pouze včasná diagnóza a správná léčba vysokého krevního tlaku poskytne účinnou ochranu před hrozivými následky pro krevní oběh a srdce.

Krevní tlak je tlak, jímž krev působí na stěnu cév. Při měření tlaku krve (pomocí tlakoměrů) se stanovují dvě hodnoty. Systolická hodnota je tlakové maximum v okamžiku úderu srdce, diastolická hodnota tlakové minimum mezi dvěma údery srdce.

Hovoříme o krevním tlaku např. 120/80, který se udává v milimetrech vytlačeného sloupce rtuti (mmHg).

Doporučený tlakoměr TENSOVAL COMFORT

 

Příznaky vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak bohužel člověk necítí. Ten se dá pouze změřit. A právě proto zůstává hypertenze často po dlouhou dobu nepoznaná. Většina pacientů s vysokým krevním tlakem se i při vysokých hodnotách cítí být ještě zdravá. Tito lidé dokonce na své okolí často působí velmi živelným dojmem. Symptomy jako hučení v uších nebo bolesti hlavy, závratě, krvácení z nosu se vyskytují spíše výjimečně. Proto by si lidé měli svůj (TK) tlak krve pravidelně kontrolovat!

Rozdělení vysokého krevního tlaku do stupňů závažnosti

Rozdělení vysokého krevního tlaku do stupňů závažnosti

Optimální krevní tlak je 120/75 mmHg. Při tomto tlaku je riziko pro krevní oběh a srdce nejmenší.

 

O normálním krevním vlaku se hovoří při hodnotách pod 130/80 mmHg.

 

Chronicky zvýšený krevní tlak se vyskytuje tehdy, jestliže se v různých dnech při opakovaných měření zjistí systolický krevní tlak 160 mmHg a více nebo diastolický krevní tlak nad 90 mmHg.

Výskyt zvýšeného krevního tlaku stoupá s věkem

Pravděpodobnost výskytu vysokého nebo zvýšeného (TK) tlaku krve stoupá s rostoucím věkem.

 

Vysoký krevní tlak je civilizační chorobou, která je široce rozšířena zejména v průmyslových zemích Evropy a USA, kde se vede hektický život.

 

Hypertenzí trpí 20 % lidí mladších 50 let a cca 40 % lidí starších 50 let.

 

Pouze tři ze čtyřech nemocných o své hypertenzi vědí a pouze každý třetí je správně léčen.

Vznik vysokého krevního tlaku

Jestliže výkonnost pumpování našeho srdce roste, nebo jestliže se naše cévy zužují, krevní tlak stoupá. Regulaci krevního tlaku ovlivňují naše nervové impulsy v krevním oběhu množství aktivních hormonu adrenalin. Poruchy nervového systému a zvýšené vyplavování hormonů jsou příčinami vysokého krevního tlaku.

Vysoký krevní tlak a cukrovka

U pacientů s diagnózou diabetes mellitus (glykémie, cukrovka) má normalizace krevního tlaku prvořadý význam. Ledviny jsou totiž zatěžovány oběma chorobami a ohroženy dvakrát. Proto je kromě kontroly cukru v krvi také důležité pravidelně kontrolovat tlak krve. Diabetici a těhotné ženy patří mezi nejohroženější skupiny a proto by si měli sami pravidelně měřit svůj krevní tlak.

 

Těhotným ženám doporučujeme použít speciální přístroj s klinicky ověřenou přesností (tlakoměr pro těhotné).

Diabetikům nabízíme plně automatický digitální tonometr s velkým a dobře čitelným displejem, který je schopen spolehlivě změřit diabetiky.

Firma KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o. opravuje a kalibruje lékařské přístroje, mezi které patří tlakoměry a lékařské teploměry. Do nemocnic, ordinací a sociálních ústavů dodáváme zdravotnický materiál již od roku 1998.


© 1998 - 2024 KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o.