Zásady měření TK

Tlakoměry OMRON

Tlakoměry CA-MI

Tlakoměry TENSOVAL

Tlakoměry KAWE

Pažní tlakoměry

Zápěstní tlakoměryHlavní partner projektu

Nová možnost testování preeklampsie ve Vítkovicích

25.01.2017

Preeklampsie neboli pozdní gestóza je jeden z nejzávažnějších stavů, postihující asi pět procent všech těhotných žen.
Nová možnost testování preeklampsie ve Vítkovicích

Pozdní gestóza je jeden z nejzávažnějších stavů

Preeklampsie neboli pozdní gestóza je jeden z nejzávažnějších stavů, postihující asi pět procent všech těhotných žen. Tento soubor symptomů je spojen výhradně s obdobím druhé poloviny těhotenství a může vést k orgánovému postižení matky stejně jako neadekvátnímu růstu plodu spolu s ohrožením jeho dalšího vývoje. Laboratoř Vítkovické nemocnice, která je členem skupiny AGEL, naštěstí umí preeklampsii nejen odhalit, ale dokonce její vznik předpovědět s několikatýdenním předstihem – a to díky nejmodernějším testům, které nově zařadila do své nabídky. Právě včasné odhalení preeklampsie je přitom stěžejní pro správný vývoj plodu i zachování zdraví matky.

Příčina preeklampsie

Příčinou preeklampsie je nedokonalé uhnízdění placenty v časných stádiích těhotenství, což významným způsobem ovlivňuje průtok krve cévami zásobujícími dělohu. Následnými procesy pak dochází postupně či náhle ke zvýšení krevního tlaku, nálezu bílkoviny v moči, otokům a dalším symptomům spjatým s tímto onemocněním. „Pokud je preeklampsie léčena, nemusí mít na matku ani dítě žádný významnější vliv. Pokud ale léčena není, může způsobit závažné poruchy růstu plodu či přímo jeho odumření. U matky pak může vyvolat život ohrožující selhání ledvin,“ varuje MUDr. Lukáš Režňák, lékař gynekologicko-porodnického oddělení Vítkovické nemocnice.

 

Poznámka redakce: Pro kontrolu krevního tlaku v době těhotenství se používají speciální tlakoměry pro těhotné ženy.

Testování preeklampsie

Nejjistější informaci o přítomnosti preeklampsie přitom poskytuje testování. „Testování preeklampsie se provádí ze vzorku krve matky, takže celý proces není nijak výrazněji zatěžující,“ vysvětluje Mgr. Hana Valentová, vedoucí laboratoře Vítkovické nemocnice s tím, že testování v laboratořích Vítkovické nemocnice mohou podstoupit nastávající matky na základě žádanky od svého gynekologa. Tento test přitom dovede odhalit preeklampsii ještě dříve, než se objeví její první příznaky.

Prvorodičky mladší 20 let a starší 40 let jsou rizikové

Rizikovou skupinou pro vznik preeklampsie jsou prvorodičky mladší 20 let, nebo také naopak prvorodičky starší 40 let, ženy s mnohočetným těhotenstvím, ženy s nadměrným zmnožením plodové vody a také ženy obézní či s těhotenskou cukrovkou. Často se nemoc vyvine také u žen, které již před početím trpěly vysokým tlakem, nemocí ledvin, cukrovkou, revmatoidní artritidou nebo chorobou jater.

 

Poznámka redakce: Ženy trpící těhotenskou cukrovou musí dodržovat přísnou dietu a pravidelně si měřit hladinu krevního cukru pomocí glukometru.

Přejeme vám pevné zdraví a hezký den!

Tým společnosti KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o.

Kontakty: Google+ nebo email: krasny@szo.cz

 

 

 

Firma KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o. opravuje a kalibruje lékařské přístroje, mezi které patří tlakoměry a lékařské teploměry. Do nemocnic, ordinací a sociálních ústavů dodáváme zdravotnický materiál již od roku 1998.


© 1998 - 2021 KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o.